Digitální gramotnost ve škole?

01. 02. 2023     sekce: Organizace školního roku     autor: Radomír Habermann     tisk: tisk článku

Vážení rodiče,

možná jste v médiích zaregistrovali informaci o tom, že základní školy mají rozvíjet u dětí digitální gramotnost. Možná jste zaznamenali, že Vaše děti využívají informační technologie při přípravě do školy četněji než dříve. Oboje spolu souvisí. Základní školy musí své vzdělávací programy upravit ve prospěch digitální gramotnosti nejpozději od 1. září 2023. Naše škola tak učinila již od září tohoto roku. V čem ta změna spočívá?

Cíl této změny laicky vysvětlíme pomocí známého rčení. Chceme, aby informační technologie byly pro děti dobrým sluhou, ale aby děti měly na paměti, že jsou zlým pánem. Chceme docílit toho, aby děti tyto moderní pomůcky užívaly účelně, ku prospěchu učení a méně k pouhému vyplnění volného času. A tato naše snaha najde naplnění jen s Vaší pomocí.

Nejmladší žáci školy tak pracují s tablety i s počítači. Zvládají se přihlásit do svého školního účtu, prohlédnout si došlou poštu a odpovědět na ni. Získávají dovednosti, jak se bezpečně chovat v elektronické síti, jak najít na internetu potřebné údaje, jak si spustit program, jak správně třídit soubory. Orientují se na třídním a školním webu.

Starší žáci společně s učiteli pracují na tom, jak má vypadat referát, který posluchače zaujme. Stejně tak zaujmout má i dobře vytvořená prezentace, kterou navíc podpoříme mluveným slovem. Napříč předměty se setkávají s tím, co dříve bylo doménou předmětu informatika. V češtině tak pracují s typografickými pravidly, v matematice využívají tabulkový kalkulátor pro sestrojení grafů, grafické editory nacházejí místo ve výtvarné výchově. To vše má napomoci tomu, že moderní technologie budeme brát jako běžnou součást svého života a budeme je využívat k efektivní a smysluplné činnosti.